Prognózy o vymírání strategického žánru jsou asi tak stejně pravdivé jako ty, jež považují PC za mrtvou herní platformu. Strategií sice nevychází tolik jako v dřívějších letech, většinou jde ale o výjimečně zdařilé kousky, které hráčům vydrží dlouhé měsíce. Jedním z takových titulů je bezesporu i čtyři roky stará Civilizace V. Pátý přírůstek do legendární tahové série sklidil po celém světe skvělá hodnocení ( na Metacritic se drží na 90 procentech) a v srdcích mnoha hráčů zaujal místo jednoznačně nejoblíbenější strategie. K popularitě páté Civilizace navíc přispěla i akce služby Green Man Gaming, která při loňské anketě Golden Joystick ( jakési herní Oscary) rozdávala tuto strategickou lahodu hlasujícím zcela zdarma. Vývojáři z Firaxis Games nyní připravují další titul, který má potenciál opět dostat hráčskou veřejnost do kolen.
Mecenáš v akci
Jak už název Civilization: Beyond Earth napovídá, hlavní změnou oproti předchozím dílům bude zasazení do vesmíru. Hra ani není klasickým pokračováním série, jde spíše o duchovního nástupce legendární titulu Alpha Centauri , který vyšel již v roce 1999. Protože ale vývojáři již nemají práva na použití tohoto názvu, nese hra současný podtitul. Civilization: BE by měla začínat někdy kolem roku 2200. Lidstvo se kvůli globálním katastrofám ocitá na hraně zániku, moderní společnost a řád se hroutí. Horko těžko obnovené mocnosti tak vidí budoucnost lidského druhu mimo planetu Zemi, a veškeré zdroje a možnosti podřizují jedinému cíli – vytvoření nové civilizace ve vesmíru. Důležité rozhodnutí nás čeká již na samém počátku hry. Jak bude naše civilizace vypadat totiž ovlivní výběr jednoho z osmi rozdílných sponzorů. Každý má jiného vůdce, cíle a především nám poskytne zcela odlišné bonusy. Kromě sponzora je třeba si vybrat i loď společně se zbožím a kolonisty, které ponese. Celá tato série rozhodnutí má jediný cíl – stanovit rozdílné startovní podmínky při přistání na cizí planetě. Znovuhratelnost zaručena.
Kam kráčíš, lidstvo?
Samotné hraní se nebude nijak výrazně lišit od klasických civilizačních principů. Čeká nás objevování a kolonizace neznámé planety, výstavba a spravování měst, těžba exotických surovin, budování obchodních tras a samozřejmě boj. Na cizí planetě se totiž nacházejí i domorodí obyvatelé a ne všichni budou z přívalu dvojnožců nadšení. Některé formy života budou veskrze přátelské, s dalšími ale bude potřeba přikročit k vyjednávání silou. Přítomné by měly být i vedlejší mise na dalších planetách či hledání a sbírání dávných mimozemských artefaktů. Potěšující je také možnost stavět a vysílat satelity, které budou rozdělené do několika skupin a každá tak bude mít jiné využití. Snad ještě zajímavější je nový vývojový strom. Zatímco v předchozích Civilizacích byly technologické pokroky více méně lineární a omezené historickým vývojem, v Beyond Earth by měl fungovat ,, tech – web“. Ten se bude větvit do několika směrů, přičemž hráč je nucen si vybrat pouze jeden z nich. Ve hře by navíc neměla být možnost výměny technologií mezi civilizacemi a taktéž nepůjde během jedné hry odemknout všechny technologické možnosti. Ty budou totiž omezeny výběrem filozofie , kterou se bude lidstvo na cizím světě řídit. Zatímco zastánci Harmonie s planetou spolupracují a můžou využívat genetických modifikací či si ochočit místní faunu, vyznavači Nadvlády věří pouze pokročilé technologii a soustředí se na vývoj specializovaných a pokročilých bojových jednotek. Třetím směrem je pak filozofie Čistoty, která se snaží vyhnout genetickým manipulacím i vyspělé technologii a snaží se planetu co nejvíce přetvořit do podoby Země.
Podzim se blíží
To samozřejmě není všechno, čím se bude nová Civilizace snažit zlákat hráče do svých strategických tenat. Máme tu vývoj jednotek i budov podle hráčova stylu, multiplayer až pro osm hráčů i podporu módů, které do hry přinesou další kvanta propracovaného obsahu. Celé toto kolonizační dobrodružství vypukne již tento podzim, kdy Civilization: Beyond Earth vychází exkluzivně na PC.
Napsat komentář