Menu

Informace a dojmy z konzole Xbox One

Tak jsme se konečně dočkali a i Microsoft se vytasil s novou konzolí. Abych pravdu přiznal, design se mi zrovna dvakrát nelíbí. Nejsem žádný designér, abych hodnotil vzhled nějak dopodrobna, ale je to prostě hranatá krabice a to je vše. Nějak podobně jistě vypadá váš počítač v kanceláři. Nebo ve škole. Celá tato moderní a čistá móda, která začala už změnou loga firmy samotné, se mi nelíbí, ale jistě se najdou tací, kterým bude tato změna vyhovovat. Nová konzole ze stáje Microsoftu se má postarat o to, aby rozšířila naše zážitky nejen z hraní, ale i sledování televize či filmů. Více než herní konzole se z této mašinky stalo domácí multimediální centrum, což nemusí notně znamenat nic špatného, ale na hráče, které ostatní blbinky okolo nezajímají, Microsoft nějak pozapomněl. Sice je skvělé, že můžete Skypovat a při tom zároveň i sledovat televizi, ale hardcore hráči tohle prostě nechtějí, což je jedna z jejich velkých výtek proti novému Xboxu.

Než se ale budeme bavit o všelijakých vlastnostech nového Xboxu One, měli bychom si říct to nejpodstatnější, čímž je bezesporu hardware. Srdcem nového Xboxu je blíže nespecifikovaný procesor od AMD s 8 jádry, kterému bude asistovat 8 GB RAM. Není úplně známo, jaký typ pamětí to je, ale nejspíše jde o paměti typu DDR3, jak se dříve spekulovalo. Samozřejmě může jít o jiný typ pamětí, jako třeba GDDR 5, které má využívat nový PlayStation, ale na bližší informace si budeme muset počkat. Samozřejmostí je Blu-ray mechanika, která se pomalu stala standardní výbavou, pevný disk s kapacitou 500 GB, Wi-Fi specifikace 802.11n a podpora USB 3. Celé by to mělo běhat na nativní 64 bitové architektuře.

Xbox1-specifikaceHW

Operační systém Xboxu One by měl být složen ze tří částí. První je jádro ze stolních Windows, nejspíše 8, které by se mělo postarat o plnohodnotné využívání Xboxu nejen jako herní konzole. Druhou je samotné jádro Xboxu, jehož velkou nevýhodou bude nejspíše jen to, že nedokáže přehrát hry ze starších Xboxů. Není to samozřejmě úplně potvrzená informace, jenže takovýchto ne-až-tak potvrzených informací vás čeká víc, jelikož toho při odhalování Xboxu One zase tolik namluveno nebylo. Poslední vrstva plní funkci prostředníka, což v praxi znamená, že zajišťuje, aby jádro z Windows a jádro z Xboxu spolu hezky spolupracovali. Mimochodem, jméno One dostal nový Xbox právě pro svoje spojení těchto vrstev a různých zařízení, které může využívat. Jedno zařízení tak umí vše, nebo tak něco. Podle mě by tak bylo víc logické jméno Xbox 3, protože má tři vrstvy, nebo Xbox 720, aby navazoval na svého předka, ale takhle to v oblasti těžkého marketingu asi nefunguje a tak máme Xbox One.

Xbox1-komplet

Ke konzoli bude samozřejmě přibalen i nový Kinect, který by měl být o hodně lepší, než jeho starší bratr. Samozřejmě ani o něm jsme se nic moc nedozvěděli, ale prozatím víme, že přesnější, díky čemuž by měl nejen rozeznat svaly, klouby a podobnou srandu, ale i jemné pohyby. Jeho rozlišení činí pěkných 1080p, ovšem i Kinect má svoji drobnou nevýhodu. Bude vás pořád sledovat, takže pokud se nedej bože objeví banda hackerů, kteří se vám do Xboxu nabourají (což asi nebude tak obtížné, když jedním z OS je Windows), můžou vás sledovat klidně 24/7. To není zrovna hezká představa, že? Samozřejmostí je i nový ovladač, který byl prý notně vylepšen. I když vypadá skoro stejně, jako ty předchozí, má v sobě přes 40 vylepšení. Tak to alespoň tvrdí Microsoft.

Xbox1-ovladac

Jak už jsem zmínil na začátku, tato konzole není ani tak konzolí, jako multimediálním centrem. Můžete tak sledovat filmy přes internet, Skypovat se svými přáteli, nebo sledovat televizi. Bohužel Xbox One neobsahuje integrovaný set-top box, takže ho musíte připojit ke svému set-top boxu (nejspíše přes HDMI). Sledování televize je díky Kinectu o hodně lepší, protože místo ovladače stačí na Xbox mluvit své příkazy, nebo na něj mávat správné rozkazy, a on přepne na požadovaný kanál. Nabízí i různé vychytávky s televizním programem, nejsledovanější pořady, pořady co frčí, prostě spousta sociálních službiček. Při sledování filmu můžete třeba i surfovat, to vše pěkně plynule. To byla také jedna z věcí, která mě na novém Xboxu zarazila. Jeho plynulost mezi režimem hraní a režimem multimediálního centra je celkem parádní, i když to chvilku trvá. Tím chvilku mám ale na mysli skutečně malou chvilku, žádný minuty nebo tak. Multitasking je tak jedna z věcí, díky které je Xbox One konkurence schopný svým vlastním způsobem. Přece jen o PS4 toho moc nevíme a Wii U je pomalý šnek snad ve všem.

Xbox1-jen-konzole

Xbox také nabízí novou funkci Snap Mód, který jsem tak trošku již naznačil. Pokud jste se ptali, jak je možné sledovat film a zároveň lovit informace na netu, pak je to právě Snap Mód, co to umožňuje. Není to nic jiného, než rozdělení obrazu. Vpravo se prostě objeví úzké okno, ve kterém můžete dělat spoustu různých věcí dle potřeby. Když už tu tolikrát padl ten Skype, tak díky tomu můžete mít film přes 80% obrazovky a 20% zbude pro samotný Skype.

Games Xbox

Během konference se také nějak nemluvilo o dvou ožehavých tématech, kterými bezesporu byli neustále připojení k internetu a bazarové hry. Podle dodatečně vydaného prohlášení Microsoftu je situace taková, že Xbox One nebude vyžadovat neustále připojení k internetu, ale internet bude potřeba. Je to logické, protože Microsoft počítá u tohoto Xboxu se službami přes cloud. Vaše uložené hry, nastavení prostředí, či získané achievementy, to vše bude na serverech Microsoftu, kterých má být přes 30 000, čekat na vás, až se připojíte. Není ale zcela jasné, jak to bude s aktivacemi her, nebo zda nebude Xbox vyžadovat přihlášení k LIVE jednou za 24 hodin. Ať už to bude tak, nebo tak, podle všeho Microsoft prostě testuje reakce veřejnosti, než se padne konečné rozhodnutí. Jedinou potvrzenou informací tak je, že pokud vám internetové připojení spadne, měli byste být schopni hrát dál, pokud internetové připojení není vyžadováno spuštěnou hrou, tedy pokud nehrajete třeba multiplayer.

Xbox1-konference-detail

Co se týče bazarových her, lidé z Microsoftu prý nejsou proti. Není ale jasné, zda bude potřeba hry z bazaru znovu aktivovat, či bude potřeba něco dokupovat. Dokonce ani není jasné, co se stane, zkusíte-li hrát svoji hru na Xboxu One nějakého svého kamaráda. Díky cloudu se můžete připojit na svůj LIVE účet i u kamaráda, a hrát tak svoje hry, ale co se stane, pokud zkusíte hru hrát přes účet někoho jiného, to nikdo očividně neví. Jak dopadne prodej bazarových her je tak víceméně stále ve hvězdách, protože v Microsoftu sice mají několik různých scénářů jak na to, ale žádné definitivní rozhodnutí prý zatím nepadlo.

Xbox1-photo

Co je hodně velkým nedostatkem, který této konzoli láme vaz u hráčů, kteří chtějí prostě hrát, je nulová zpětná kompatibilita s hrami pro Xbox nebo Xbox 360. Podle oficiálního webu je to kvůli lepším zážizkům z hraní a cloudovým službám, ale to jsou jen a pouze průhledné kecy. Microsoft podle všeho s Xboxem 360 stále počítá a stále by pro něj měli vycházet nové hry a aplikace. Tohle je prostě dojení peněz a nic jiného. Je mi jasné, že tato konzole je v lecčem jiná, než Xbox 360, ale vzhledem k tomu, že by měl výkon konzolí narůst, snad není takový problém, zaimplementovat nějaký emulátor, nebo něco. Prostě není důvod, proč by staré hry neměli fungovat, snad kromě rozšířených služeb pro tyto hry, což by jistě šlo také pořešit, kdyby nějaká firma na M nebyla plná lenochů.

Xbox1-All-ONE

Takže moje malé shrnutí. Je fajn, že Microsoft zkouší něco nového a přináší nám dokonalé multimediální centrum, ale přesto si myslím, že místo podpory zastaralého Xboxu 360 se měli vydat cestou dvou konzolí. Rozšířený model by byl tento, jehož vydání je mimochodem naplánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku, no a druhý model by postrádal všechny ty zbytečnosti a zaměřil by se pouze na to, na co se herní konzole soustředit mají – na hraní. I když tato konzole nevypadá nijak vábně, předvedený multitasking byl parádní a rychlý. Informací nebylo odkryto zrovna dvakrát moc, ale snad bude více jasno po letošním herním veletrhu E3, který bude probíhat od 11. do 13. června.

Žádné komentáře

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama