Žánr hidden object adventur je v dnešní době populární tak akorát na mobilních plaformách. Hry jako The Room či právě desítky her společnosti Big Fish Games trhají prodejní rekordy na AppStoru a GooglePlay. Není se čemu divit, vždyť právě tento žánr her padne dotykovým obrazovkám jako dobře ušitý kabát. Toho využila i vývojářská společnost Nordcurrent a vůbec první verze The Curse of the Werewolves byla právě pro mobilní zařízení, kde si ji stáhly sta tisíce hráčů po celém světě. Po svém úspěchu z mobilních platforem zahájil Nordcurrent svoji Greenlight kampaň a po dlouhé době hra konečně vyšla začátkem září i na Steamu.
Pohled, dům a vlkodlaci
Celý příběh se točí kolem mlaďoučké Ashley, která obdrží podezřelý pohled od své babičky, ke které v mládí jezdila na prázdniny. Ashley se snaží babičku telefonicky kontaktovat, ale nikdo nepřijímá telefon, tak se rozhodne dům své babičky v Maine navštívit. Zde zjistí, že něco není v pořádku a začíná detektivní pátrání. Podle názvu a několika dalších indicií v samotné hře vám brzy dojde, že budete mít co do činění právě s lykantropií. Příběh vás drží téměř celou herní dobu zkrátka a až v posledních minutách do sebe začne všechno zapadat a ve výsledku se dočkáme docela solidního příběhu se závěrečným twistem, který stojí rozhodně za dohrání.
Najdi ponožku, kukuřici, kosu…
Základním prvek celé hry je překvapivě hledání různých předmětu, které použijete k rozluštění puzzlů a následného postupu na herní mapě, která se skládá zhruba z desítky lokací. Některé hádanky do sebe krásně zapadají, jiné už tak plynule rozřešit nelze a musíte tak vyzkoušet všechny dostupné možnosti či sáhnout po návodu. Většinu herní doby se vracíte na stejná místa, kde se vám průběžně nabízí možnost prohledání a vy pak jak idiot musíte hledat pořád dokola skoro stejné předměty v kupce harampádí.
Otočit, přetočit, zatočit
Krom klasického hledání předmětů se vám občas poštěstí narazit i na nějakou tu zajímavější hádanku. Není jich moc, nejsou ani moc složité, ale rozhodně hře přidávají na atraktivitě a motivují samotného hráče k pokračování. Ano, zmínil jsem se o motivaci v pokračování, která bohužel v samotné hře moc není. Na začátku vás hra svými mechanismy vtáhne a vy si užíváte svou porci zasloužené zábavy. Posléze ale přichází problém ve střední pasáži hry, kdy takřka bez důvodně otvíráte nové a nové místnosti plné bohužel starých hádanek. Občas samozřejmě vyřešíte nějaký ten zajímavý puzzle ale nic víc. Poznámky ve vašem deníčku vám taky nic nového neřeknou, takže už se jen prokousáváte k finálním lokacím, kde vše začne postupně gradovat.
Hra samozřejmě nabízí klasickou lištu, ve které jsou zobrazeny nalezené předměty. Skoro nikdy jich u sebe nebude mít více jak deset, většinou kolem sedmi. Předměty jsou dosti různorodé. Naleznete plyšového medvídka, motorovou pilu, lízátko a další. Ve většině případů je použití předmětu jasné, navíc v průběhu hry se vaše schopnosti zvyšují a většinu hádanek tak vyřešíte na první pohled, což mě dostává k obtížnosti hry. Samotná hra nabízí dva módy- normální a obtížný. V normálním se vám na mapě zobrazují nápovědy o umístění předmětů. Na druhou stranu v těžším módu na to musíte přijít sami, což už představuje docela výzvu.
Máš strach, děvčátko?
Vlkodlaci, opuštění dům, šero a další prvky dodávají hře hororový nádech, který se v posledních letech, z důvodu mně neznámých, v žánru hidden object her často využívá. Bohužel v The Curse of the Werewolves vás atmosféra zrovna nepohltí. Jednolitý soundtrack, stereotypní lokace a leckdy i komický nádech nemají šanci ve vás probudit pocit strachu či úzkosti z otevření dalších dveří. O stylizaci celkové hry se dá pouze říct, že není ničím originální a podobá se většině her tohoto žánru.
Všechno jednou končí
Když se po necelých třech hodinách konečně dohrabete ke konci a vstřebáte finální zvrat, tak ve finále zjistíte, že i přes pár větších i menších chyb- hlavně stereotypní opakování stejných hádanek- je Kletba vlkodlaků docela příjemnou oddychovou adventurou, která se skvěle hodí i pro začátečníky v žánru. Na Steamu ji můžete pořídit za necelých deset euro. Pokud se vám to zdá moc a vlastníte nějaký ten tablet či chytrý telefon, můžete si hru pořídit na váš přenosný přístroj za poloviční cenu, kde je navíc dostupná i free demoverze. Na mém pěti palcovém displeji se ale hra moc dobře nehrála, takže doporučuji spíše tablet či sáhnout právě po verzi pro PC.
Napsat komentář