Po přelomové páté sérii Gran Turismo 5 je zde Kazunori Jamauči s novám dílem, v pořadí šestým. Když jsem Gran Turismo poprvé spustil, cítil jsem zvláštní pocit, plný očekávání. Ze začátku se dostavilo nadšení, ale také drobné zklamání. Po vyplnění potřebných údajů jsem se tedy pustil na závodní trať a začal zjišťovat, co je vlastně Gran Turismo 6 zač.
Začátek na trati
Nejdříve mě hra posadila do Sport Clio R.S. ´11, se kterým jsem musel absolvovat jedno kolo na Britském okruhu Brand Hatch. Během tohoto kola vám hra vysvětlí vše, co potřebujete vědět. Po odjetí povinného kola si můžete koupit své první auto a vydat se na svoji závodní kariéru. Zde mě čekali hned dvě zklamání. Hra vám přikáže, které auto si musíte koupit, tím vozem je Honda FIT RS ´10 a můžete se vrhnout vydělávat své první peníze. Po pár úvodních závodech dokončíte amatérskou sérii a otevře se vám první licenční centrum.
Licence – podplacená autoškola?
Licence jsou pro mě obrovským zklamáním. Nejen, že je musíte postupně odemykat, ale také je v jednom licenčním centru pouze 6 licencí a zpravidla jsou tak jednoduché, že mě, jakožto hráče který na sérii Gran Turismo vyrůstal od prvního dílu nijak nezaskočili a dost jsem se nudil. Licence jsou tak prvním mínusem této hry, působí na mě jako podplacené zkoušky v autoškole.
Grafický pokrok
Pokud se podíváme na prvky a grafiku hry během závodů, zde určitě shledáme pozitiva. Grafika se skutečně povedla, stopy po pneumatikách, které jste udělali během smyku zůstávají na závodní dráze po celou dobu závodu, což působí realisticky. Stejným dojmem působí i dým, který spálené pneumatiky zanechávají. Automobil se při vyjetí z tratě ušpiní a při nárazu do soupeře se i poškodí. Ano, sice se poškodí, ale na chování automobilu to nemá pražádný vliv.
Závody na jedno odpoledne
Závodů je v Gran Turismo 6 poměrně málo. Hru objedete v podstatě do 45 hodin, za což může i absence nejen rally závodů (setkáte se pouze se třemi závody na šotolině, i když je zde tratí pro rally mnohem více), ale hlavně absence slavných endurance. Tedy závodů na 300 km, nebo ze čtvrtého dílu 24 hodinovky. Zde tohle chybí a je to obrovská škoda i vzhledem k tomu, že den se mění v noc a obráceně.
Po grafické stránce je šestý díl skutečně povedený. Závodní trať v noci působí skutečně skvěle, během závodů vám navíc může začít pršet, což je skvělé, ale k čemu to všechno, když závody dokončíte prakticky za chvíli?
Konečně soupeři
Oproti předchozím sériím má Gran Turismo 6 eso v rukávu. V off-line závodění (ale i v on-line) proti vám může nastoupit až 16 závodníků, což je o deset víc, než kdy jindy! Ale to bohužel nestačí.
On-line hrání
Co se musí šestce nechat je fakt, že je zde možnost on-line hraní, a ta na skvělé úrovni. Možnost nastavení místnosti jsou obrovské, takže si každý najde tu svoji, která mu bude vyhovovat nejvíce. Možná, že se počítá se šestým dílem Gran Turisma spíše pro on-line hraní, než pro klasické ježdění lig jako v předchozích dílech.
Verdikt
Stále doufám, že budou přicházet aktualizace, a že přijdou aktualizace s Rally a Endurance ligou tak, jak jsem na ně zvyklí z předešlých závodů. Zatím se mi Gran Turismo 6 jeví spíše jako multiplayerová hra, což ale ke Gran Turismu nesedí. Uvidíme, co přinesou následující měsíce a jestli se dočkáme nějaké větší aktualizace.
Napsat komentář